Katonák ezrei léptek le a brit hadseregből
Tavaly az első három negyedévben több mint 15 ezren szereltek le a brit hadseregből. A toborzási válság és a menekülési hullám elsősorban az alacsony béreknek köszönhető.
Keita elnök nyolc éve, puccsal került az afrikai ország élére.
Zendülő katonák őrizetbe vették Ibrahim Boubacar Keita elnököt és Boubou Cissé kormányfőt kedden Mali fővárosában – közölte a csoport egyik vezetője az AFP francia hírügynökséggel.
A katonák átvették az ellenőrzést a Bamakótól nem messze lévő Kati támaszpont fölött. Onnan vonultak be a városba, és oda vitték magukkal páncélozott járműveken az elnököt, a kormányfőt és több más fontos civil és katonai vezetőt. Keita szóvivője nem érhető el – írta a Reuters brit hírügynökség.
Jelezték, hogy a kormányzat kész a párbeszédre. Maliban különösen ingatag a belpolitikai helyzet az áprilisi parlamenti választások óta. Az ellenzék megvádolta Keita elnököt, hogy szavazatvásárlással és az ellenzék megfélemlítésével szerzett többségi támogatást a választásokon.
Nyolc éve a Kati támaszpontnak kulcsszerepe volt az akkori erőszakos hatalomváltásban Maliban: innen indult ki az a puccs, amelynek eredményeként Keita elnök az afrikai ország élére állhatott. A vezetőre ugyanakkor óriási nyomás nehezedik, mert 2012 óta nem sikerült levernie a Mali északi részét ellenőrzésük alatt tartó dzsihadista felkelőket, a gazdaság gyengélkedik, miközben Keita elnököt korrupciós vádakkal is illették.
(MTI)